Slovo

od Abdrushina pro ducha

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


Postranní lišta

odpovedi:odpoved66

66. Pocity méněcennosti.

Otázka:

Mám snad poněkud zvláštní otázku, doufám však, že se mi dostane odpovědi, protože mnoho lidí o tom mluví. Jak jsem mohl pozorovat, velmi se tím trápí a jsou tím stísněni. Co jsou to vlastně pocity méněcennosti?

Odpověď:

Jelikož se tato otázka dotýká všeobecného zájmu, budiž na tomto místě zodpovězena. Komplexy méněcennosti, jak se jim tak krásně říká, se vyskytují tam, kde se duch nemůže svobodně rozvíjet. Je to dokonce v mnoha případech důkazem toho, že takový člověk je duchovně silnější, než jak se může projevovat. Proto trpí pod tlakem neznámé mu překážky. Čtěte mé pojednání: „Tajemství krve.“ Z něho můžete poznat mnohé, co se týká právě této otázky.

Je však ještě jiná příčina komplexů méněcennosti, kdy lze jen stěží pomoci: je to lenost ducha! Člověk by se již sám mohl vzchopit, aby shodil ze sebe tlak, jen kdyby chtěl. Je však k tomu příliš pohodlný a chtěl by, aby to učinili jiní. Mimo to se časem cítí ve svém výstavním postoji docela dobře a něco by mu chybělo, kdyby tlak od něho ustoupil. Chce být litován, žádá na mnoha místech o radu a pomoc, avšak byl by málo vděčen tomu, kdo by jej mohl skutečně osvobodit od navyklého tlaku.

Případům prvního druhu lze zásadně pomoci, případům posléze líčeným však nikoliv, protože člověk sám ve skutečnosti nechce.

odpovedi/odpoved66.txt · Poslední úprava: 27.10.2014 12:53 autor: Marek Ištvánek